piątek, 26 maja 2017

Władza: pułapka czy szansa? [wstęp]


 W każdym społeczeństwie musi istnieć władza, bo inaczej zapanowałaby anarchia. Władza powinna służyć ludziom, a władca ma obowiązek stawiać dobro obywateli na pierwszym miejscu, ale nie zawsze tak jest. Najczęściej człowiek, który ją posiada lub chce zdobyć wpada w potrzask. Podporządkowuje jej swoje życie, uzależnia się od niej, dokonuje czynów zbrodniczych, aby ją posiąść lub utrzymać. Zamiast wykorzystywać władzę dla społeczeństwa skupia się tylko na jej utrzymaniu i staje się wrogiem dla ludzi.


Przykładem bohaterów, którzy wpadli w sidła władzy mogą być Makbet i jego żona z dramatu W. Szekspira. W załączonym fragmencie przedstawiona jest sytuacja, kiedy Lady Makbet czyta list od męża,w którym informuje on ją o przepowiedni czarownic. Budzi się w niej żądza władzy i pomysł popełnienia morderstwa. Rozmyśla o tym, czy jej mąż będzie zdolny do tego czynu. Obawia się, że jest zbyt delikatny, zbyt słaby (choć ma wysokie ambicje) oraz, że przez swoje miękkie serce może stchórzyć. Niepokoi się, że jej mąż chciałby dojść uczciwie do tego, co mu obiecały wiedźmy. Lady Makbet chce przyspieszyć proces, porozmawiać z małżonkiem i przekonać go do swojego pomysłu. List wywołuje w bohaterce żądzę władzy. Od tej pory skupia się ona na rozwianiu obaw Makbeta, który się waha i rozważa argumenty za i przeciw zbrodni.
Z całego tekstu wiemy, że w późniejszym czasie mąż realizuje plan obmyślony przez bohaterkę. Od tego momentu obydwoje znajdują się w sytuacji bez wyjścia.
Makbet, aby ukryć zbrodnię morduje kolejnych poddanych, bo boi się, że prawda wyjdzie na jaw. Popada w paranoję i w każdym widzi wroga, pozbawia życia nawet przyjaciela. Jedna zbrodnia pociąga za sobą kolejne i jest to sytuacja bez wyjścia. Jako władca mógłby pomagać ludziom, a on żyje tylko dla samej władzy, nie patrząc na dobro swoich poddanych. Ludzie buntują się przeciwko niemu, czego efektem jest śmierć bohatera.
Lady Makbet opętana żądzą władzy na początku, po jej zdobyciu nie wpada w spiralę zbrodni. Zdaje  sobie sprawę z konsekwencji swoich czynów. Efektem tego jest choroba psychiczna i samobójstwo.
Oboje zdobyli władzę w sposób niemoralny, dlatego stała się ich przekleństwem i doprowadziła ich do zguby.
Udostępnij ten wpis

Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza

Szablon stworzony przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.